Matija Bećković: Nema izbora ako biramo samo jedno

Nikad nismo bili deo sveta, kao sad u vreme korone. Biće idealno kad otvore sve, a samo ljudima zabrane izlaz iz kuće – rekao je u intervjuu za Direktno.rs srpski pesnik i akademik Matija Bećković.

Bećković se osvrnuo na trenutnu situaciju u Srbiji, rekao da je korona učinila suvišnim sudnice i tamnice, i da slobodno mogu da se ukinu kazamati, da se ljudima „telefonira da se vežu i ostanu kod kuće“, a da će ih „mreže odozgo kontrolisati da li su se tvrdo vezali“.

Koja se poruka šalje „Bukom u 20.05“?

– To ćemo tek čuti, moraće glasnije – kaže Bećković za naš portal.

Je l’ se narod budi?

– Ne treba da se budi ako nešto sanja.

Kako provodite vreme u karantinu?

– Ne izlazim. Donirao sam svoje pravo nekom kome je neophodnije.

Zašto?

– Ima više posla u kući nego napolju.

Kako vidite trenutnu situaciju u zemlji?

– Korona je promenila ceo svet, pa nije zaobišla ni nas. Učinila je suvišnom sudnice i tamnice. Mogu slobodno da se ukinu kazamati, a da se ljudima telefonira da se vežu i ostanu kod kuće, a odozgo će ove mreže da kontrolišu da l’ su se tvrdo vezali. Biće idealno kad sve otvore, a samo ljudima zabrane da izlaze iz kuće. Nikad nismo bili deo sveta, kao sad u vreme korone.

Mislite li da je ovo sve ogolilo trenutni režim?

– Više ga je obuklo, nego svuklo.

Da li se može zaustaviti masovni odlazak ljudi iz Srbije?

– Nema više odlaska, na redu je povratak. Oni koji su otišli, vratiće se silom, ako neće milom.

Ima li nade da se kultura povrati i zameni rijaliti?

– To je biti ili ne biti, kultura ili rijaliti. Il’ će se jedno vratiti ili će drugo ostati. To je pitanje.

A šta će pre biti?

– Sad će biti opšti rijaliti.

Šta će biti sa izborima?

– Nema izbora ako biramo samo jedno.

Predsednik Srbije je usred vanrednog stanja odlazio u gradove širom Srbije i nosio lično respiratore. Je li to bila politička kampanja?

– Dobro… Nigde se u goste ne ide bez darova.

Pamtite li ovakvo stanje u medijima?

– Pamtim i gore, 70 godina su novinari lagali i pozdravljali sve kongrese i privredne reforme, a neki su se pod starost setili istine i demokratije.

Kako smo dozvolili ovakvo stanje u Srbiji?

– Srbija je postala zadnje dvorište Kuće cveća i još ne govori istinu.

Ima li nade za promene?

– Ili će se promeniti ili nestati.

Dajte neki savet mladima?

– Nek čitaju knjige, nisu odavno.

Čini se da je trenutno u Srbiji najteže biti slobodan čovek. Zašto?

– Sve što sam rekao, delić je odgovora na to pitanje.

Koliko je skupa sloboda?

– Najskuplja.

Pamtite li da je nekad bilo kupovine diploma, je li obrazovanje bilo ikada na ovako niskim granama?

– Kad je za visoke funkcije postalo obavezno da se ima fakultet, onda su za njih otvorili škole u kojima niko nije ponavljao – zaključio je Bećković.

Izvor: Direktno

Podeli
Updated: 1 маја, 2020 — 6:52 pm

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *